veebist mm printimine

  • kaups 15 a

    Olukord, kus on vaja veebirakendusest html-layout printida täpsesse mõõtu, ütleme laiusega 200mm.

    Et teada saada, kui suur asi pixlites peaks olema, panin photoshopis resoks 72pixels/inch (mis peaks olema ju teadupärast "brauserireso") ja laiuseks määrasin 200mm: tulemuseks andis 567px. Aga see on brauserist printides tunduvalt väiksem kui 200mm. Mida valesti teen, on kellelgi kogemust?

    PS. Esmane googeldamine ei viinud soovitud eesmärgini :) näiteks see kalkulaator on "sama tark" kui photoshop.

    20. märts 2008 - 10:42:41 · Otselink

  • kaups 15 a

    Update: printisin photoshopi rulersite riba välja ja mõõtsin füüsiliselt joonlauaga: 200mm jaoks on vaja about 755px, resolutsiooniks teeb see 96dpi, nende andmete abil annab ka google juba arvestatavaid vihjeid. Aga hämaraks tsooniks jääb see asi esialgu küll.

    20. märts 2008 - 10:59:37 · Otselink

  • no , aga vaata oma masinast mis sul reaalne dpi on, mõttekas on ikkagi genereerida õige mõõduga pdf fail ja mure lahendatud

    20. märts 2008 - 11:25:43 · Otselink

  • PeZ 15 a

    ma arvan et seal mängib lisaks veel ka printeri settingutes määratud DPi, 96 kõlab selle järgi küll.

    20. märts 2008 - 11:35:53 · Otselink

  • Kaups, ma arvan, et sul on sama : )
    ehk siis kui tahad veebist 1:1 saada, siis selle järgi, mis sule seal on, seal võib ka 72 või 120 olla vmv. aga tavaliselt jah 96

    20. märts 2008 - 11:48:07 · Otselink

  • kaups 15 a

    õige ta on, aitüma mehed.

    20. märts 2008 - 12:15:47 · Otselink

  • See 96DPI-d video sätetest peaks fontide teema olema.
    Lisaks käituvad brauserid erinevalt - explorer ja netscapel baseeruvad asjad on 96, aga näiteks Opera on väiksem.

    20. märts 2008 - 12:19:38 · Otselink

  • tajo 15 a

    pluss lõpuks osad printerid võivad resizeda ka asju natuke oma suva järgi :(

    20. märts 2008 - 12:32:04 · Otselink

  • See 96 DPI on display reso ja need ei ole video seaded :) aga muu jutt õige, kui windosas ntx 120 peale keerata, siis IE'le mõjub, aga FF'ile mitte korralikult, peab seadetest eraldi määrama, paljude progedega sama jama, et nad ei saa 120 aru ... aga proble juba lahendatud ju ...

    20. märts 2008 - 13:17:13 · Otselink

  • No ma pidasin video all silmas nägemist puudutavaid sätteid ehk ekraani reguleerimise asju. Aga jah, mõjutab väljatrüki suurust küll ka piltide puhul.
    Aga, et nüüd ise mitte tarkuse poolest vaeslapse rolli jääda, siis tunnen vajadust lisada, et korrektne on väljendada, et tegemist ei ole mitte ekraani resolutsiooniga vaid ekraanilt nähtud asja väljatrüki resolutsiooniga:)

    20. märts 2008 - 14:22:19 · Otselink

  • oot oot, ei ole :D tähenärimine küll ja mõte peaaegu õige, aga ikkagi on tegu display resoga ühikutes dpi see ei lange küll kokku jah harjumuspärase px*px resoga aga ei väljenda mitte printeri väljatrüki resot vaid display võimet kuvada värvipunkte. (kuigi jah, kui sa 1:1 välja prindid, peaks tulemus 1:1 olema), kui printeri seadetes muud ei määra. Tegelikult siis on see vana hea prindi punktitiheduse simuleerimine displayele. Ehk suund selles suunas, et display resod tahavad jõuda print reso tasemele.

    minu väite tõestuseks

    Kusjuures see on asi millega pidevalt puusse pannakse, keegi entusjast võiks korraliku artikli vmv kribada antud teemal. See ei puuduta ainult molusid vaid kõiki diplaysid, mobiilid, pihuarvutid erinevad touch displayd ... Mis on ppi, mis on dpi, mis neil vahet on, kuidas neid teisendatakse, mis on LED ja SMT jne ... Võibolla keegi on kirjutanud ka, aga pole silma jäänud kodumaist meediat mõtlen ...

    Lisatud:
    ja ppi EI VÕRDU dpi displayl nagu keegi tark siin mingis postis väitis.

    20. märts 2008 - 16:50:48 · Otselink

  • Seda teemat võiks siin samas lahata. Kuigi ma usun, et Peeter Marvet on selle lahti kirjutand ka (ei jõua hetkel kaeda). Panen siia oma, võimalik et vale arusaama:
    Mis ma öelda tahan, et see ei väljenda tegelikku punktide arvu ekraanil tolli kohta, vaid punktide arvu mingi igale konkreetsele monitori mudelile omasele pikkusühikule - mõnel on see reaalselt 96 pixlit/punkti tollile, aga mõnel sama arv kahele tollile. (väike katse tegi asja eriti huvitavaks, nimelt 120DPI tegi ekraanil pildid suuremaks ja väljatrükil väiksemaks)
    Võimalik, et tegemist on ka silmadest "normaalsel" kaugusel asuva monitori 1:1 kujutisega - st väljatrükk, mis 200mm on sellise resolutsiooni juures silmale 200mm.
    Asja teeb keeruliseks see, või vähemalt mulle tundub, et ca 30 aastaga on käiku läinud terminid, mis sarnased kuid tähenduses veidi erinevad st ppi, mida sobiks pigem ekraanil kasutada, DPI, mis räägib punkti tihedusest trükkimisel ja DPI ekraanil, mis algselt kirjeldas fondi suurust ekraanil (st ma ei väida tegelt siin ise midagi, mis õige, mis vale, vaid et neil on erinevused ja näib et pole täpselt kokku lepitud, mida kuskil kasutada ja sealt segiminekud)
    See viimane, millest me täna juttu oleme teinud on siinses kontekstis selles mõttes absurdne termin, et ekraani resolutsioon on muudetav, erinevalt ekraani füüsilistest mõõtudest, missugune oli ta 30 aastat tagasi kui see termin kasutusele antud kontekstis võeti. Tol ajal olid ekraanid konkreetse suurusega, mis võimaldaski anda punktide arvule enam-vähem kindla väärtuse tolli kohta. Tänapäeval aga kui ma muudan monitori tegelikku resolutsiooni st punktide arvu siis ju muutub koheselt ka reaalne punktide hulk tolli kohta ja muudab seega selle resolutsioonitüübi mõtetuks. Algselt märgistas see üldse fondi suurust, st 72dpi resolutsioon tähendas et 1 punktise (so tüpograafias minimaalne fondi suuruse mõõt) kirja suurus on 1/72-ndikku tolli. Millalgi hiljem võttis Microsoft kasutusse standardi 96DPI, mis tulenes arvatavasti sellest, et rehkendati, et see on normaalkaugus silmade ja ekraani vahel, andes väljaprindil samasuguse suuruse vaadates väljaprinti lähemalt st trükisele normaalselt kauguselt. Seetõttu sai ta ka nimeks "Normal Size" mis vist on kah kasutusel või oli vähemalt Win 95-l?
    Aga millele ma enne tähelepanu juhtisin on see et videol või noh ekraanil mida vaadatakse moodsa op.süsteemi vahendusel, konkreetsel juhul ei ole kindlaid parameetreid, mis on seotud pikkuse, laiuse või kaaluga. On ainult punktide arv (no muidugi ka värvid ja teised teemasse mitte puutuvad asjad) ja objektide suhe sellesse ja seetõttu ei saa ekraanil olla kindlat jäävat väärtust arvuna pikkusühiku kohta.
    Saab olla nii, et juhul kui minu selle-ja-selle mudeli resolutsioon (pean siin silmas punktide arvu) on näiteks 1900x1200 siis on tema punktitihedus tolli kohta näiteks 30 või 105, aga kui ma mingil põhjusel panen resolutsiooniks 1024x768 siis on sellel ekraanil ühe tolli peal kohe kindlasti punktide arv teistsugune. St saab olla konkreetse monitori resolutsioon punktide arvus tolli kohta, kuid operatsioonisüsteemid pakuvad resolutsiooni valiku võimalust, mis keerab ju asjad peeti. St et digitaalsel pildil ei ole apsoluutselt oluline kui palju on punkte tollil, vaid palju on punkte üldse. Ja seetõttu siis, et tegemist ei ole ekraani vaid ekraani väljatrüki resolutsiooniga.
    P.S. kasutasin siin küll kindlat kõneviisi, aga ärge sellest välja tehke, tegemist siiski minu arusaamadega, mis võivad olla valed.
    Minul kui trükipoolega alustanud inimesel võttis algselt ikka aega, et mõista, et trükiresolutsioon ja ekraani resolutsioon on täpselt samapalju samatähenduslikud asjad kui kuke- või põrandahari.
    Muidugi on ka see, et aegajalt ma mõtlen lihtsad asjad keeruliseks ja tulemuseks on umbluu:)
    Panen jutu teele, eks esmaspäeval ole aega lolli juttu häbeneda:)

    20. märts 2008 - 20:02:54 · Otselink

  • tajo 15 a

    nojah, erinevate ekraanide punktitihedus on ju erinev. mul vanal HPl oli 15 tolli peak 1024 resolutsioon, uuel thinkpadil 15,4 tolli peal 1680...

    20. märts 2008 - 21:18:30 · Otselink

  • Mul on veidi tunne, et me räägime Frizuurikaga samast asjast aga teise nurga alt.

    21. märts 2008 - 01:59:22 · Otselink

  • Jah räägime küll samast asjast, aga minumeelest on sul ikkagi asi natuke sassis. Esiteks on vahe kuidas CRT ja LCD füüsiliselt pilti näitavad. LCD reaalne ekraani resulutsioon on kindlalt fikseeritud ja seda ei saagi muuta (enamasti). Ehk, kui sa display resulutsiooni väiksemaks paned, siis LCD füüsiliselt kuvab sulle samapalju värvipunkte kui enne. Lihtsalt 1px võib sul madala reso puhul koosneda mitmest lcd värvipunktist ja kui sa suuremkas paned kui LCD reaalselt võimaldab, jätab ta sul mõned punktid kuvamata (kuigi pilt ekraanil muutub jah nagu ikka vastavalt suuremaks või väiksemaks siis lcd füüsiline reso ei muutu).

    21. märts 2008 - 12:31:30 · Otselink

  • Unusta hetkeks pikslid (px) ära ja määra kõik suurused css -is pt -des. Selleks pead oma mõõdud pt-deks ümber arvutama (1pt = 1/72 tolli e 0,353mm, 200mm on siis 567pt)

    Pildid peaks olema ka trükiks sobiliku resoga, 300dpi näiteks.

    Ma tegin mingi aeg tagasi sellise lahenduse, kliendil oli vaja kinnisvarakuulutusi A5 peale trükkida büroo aknale riputamiseks ja minu meelest printis küll täpselt õiges mõõdus nagu vaja.

    Teine võimalus on php-ga pdf genereerida ;)

    22. märts 2008 - 12:09:22 · Otselink

  • good poit kraabus, tegelikult tuleks html dokumentidel mida on vaja printida, või mis mõeldud printimiseks tõesti fondid pt-es määrata.

    aga pdf'i saad ka lihtsamalt genereerida, läbi printeri draiveri suvalisest veebilehest, millest vaja. File- print - adobe pdf - sedaed paika ja voilaa ;).

    22. märts 2008 - 14:34:49 · Otselink

  • saab küll suvalisest veebilehest pdf-i teha aga siis tuleb suurus ka suvaline

    22. märts 2008 - 17:15:02 · Otselink

  • suurus tuleb nii nagu pdf settingutes määrad, eksole ;)

    web -> pdf

    22. märts 2008 - 20:15:26 · Otselink

  • Reso reaalne mõõt ei muutu jah väiksemaks, point ongi selles, et ta on tänapäeval juba niigi arvestatavalt suurem kui 96 või 72. Näiteks minu lihtsal läpakal 114. Seega mu loll pea teeb järeldusi, et see 96 on miskisugune kokkuleppeline mõõt, millega kõik kaasaegsed seadmed toime tulevad ja mis võimaldab ekraanilolevat ka mujale kontrollitavalt saata, antud juhul siis printerisse, küll aga ei ole reaalselt vastavuses tolliga. St see on kokkuleppeline kõikide monitoride "tingresolutsioon", et nii minul eestis kui Alejandrol Mehhikos oleks ühesugune asi silme ees. No ma ei tea kas on nii, aga mõtlesin et nii võiks ta umbes olla.
    Ehk siis ilmselt tuleb sellele mõne ajapärast korrektuur?
    Muidugi ma olen siin eelpool igast jura ka kokku kirjutand, aga positiivne on sellejuures, et kogu teema all hakkab vaikselt ekraani resolutsiooni ajalugu kirja saama:)

    Kraabuse süsteem on seetõttu hea, et lähtub reaalselt kehtivatest ühikutest, erinevalt pixlist, mida võib "suva" järgi suurendada või vähendada.

    23. märts 2008 - 22:52:43 · Otselink

  • wuzz 15 a

    kle aga mis siis juhtub kui sa defineeridki print meedia css'is asjad sentimeetrites? testiks ise järgi a põle printerit käepärast.

    23. märts 2008 - 23:12:42 · Otselink