poliitika

  • "Vaalas, ma küll ei kujuta ette, millist eestlast peaks kottima, kust erakonnad oma papi võtavad? Ja mida see teadmine muudab?"

    no , kui sind ei koti, siis teine asi. Mind näiteks kotib see, et erakondade valimiskampaania on kellegi jaoks ka suurepärane rahapesu või nö sõberpoliitiku kinnimaksmise võimalus ja paljas teadmine, et enamus kampaaniast kellegi musta rahaga rahastatakse (võibolla ka mitte, aga me ei saa seda kontrollida) teeb kurvaks. Muidugi võime alati öelda, et meid midagi ei koti, aga asjade läbipaistvus oleks ka üks väike samm selleni, et kunagi võib olla mingi juhus, et probleeme ei võeta kõnealla ainult valimiste eel, kui vaja uusi mehi/rahajagajaid pukki panna.

    27. veebruar 2007 - 16:22:45 · Otselink

  • tonal† 17 a

    "riigikogu tegeleb pool ajast enda hüvede suurendamise seaduste vastuvõtuga, võiks veidi verd vahetada. on sul mingeid fakte ka või niisama laksid? "

    olen muutunud Äripäeva regulaarseks lugejaks. vaatasin nüüd järgi, see oli ÄP2 nädalavahetuse numbris 34 lk artikkel 'Riigikogu: läbi häda hinne "kolm"'
    sorry, eksisisn. seal on: riigikogu kümnes koosseis on peaaegu kahekordistanud endale makstavaid hüvitisi.
    tänase ÄP viimasel lehel on juttu sellest, kuidas 4 riigikogulast tegid endale lähetuse presidendi vastuvõtule, ja paalma sai eriõiguse vilkurite välkudes Tartu kihutada.
    ajakirjanduse kollastumise ja kohukesestumise foonil on ÄP ja Ärapanija (ÄP) veits värsket õhku.

    27. veebruar 2007 - 16:23:50 · Otselink

  • riigi heaolu sõltub riigi rahvast!! Poliitikud on lihtsalt vahendajad, kes meie riiki maailmale serveerivad - nagu heas restoranis, kui köögi poolel su toidu sisse sülitatakse, aga restorani poolel seda aimatagi ei osata :)

    27. veebruar 2007 - 16:25:46 · Otselink

  • Biitnik 17 a

    No ma pakuks, et Eesti riigi tuleviku otsustavad mitte poliitikud vaid suurettevõtjad. Pangad, töösturid jms. Nemad dikteerivad palgad ja otsustavad kui palju saab riik raha.

    Poliitikud on lihtsalt nö. "seltskond riigi raha raamatupidajaid" vms. :) kes jagavad seda mis neile antakse, nii nagu mõistust jätkub.

    27. veebruar 2007 - 16:27:30 · Otselink

  • "...et erakondade valimiskampaania on kellegi jaoks ka suurepärane rahapesu või nö sõberpoliitiku kinnimaksmise võimalus ja paljas teadmine, et enamus kampaaniast kellegi musta rahaga rahastatakse (võibolla ka mitte, aga me ei saa seda kontrollida) teeb kurvaks..."

    vaalas, ausus ruulib, selge see, aga ikkagi... kui see emotsiooni tekitaja sind otseselt ei puuduta, sinu rahakotti otseselt ei kergenda ja sinu elu otseselt ohtu ei sea, siis milleks kurvastada? Ma ei ütle, et olen rumal inimene, aga ma ei saa aru, miks peaks tegema lahendust vajava probleemi nähtusest, mis minu eluga seotud pole :)

    27. veebruar 2007 - 16:29:50 · Otselink

  • "Seda saame me küll alles siis väita kui nad nii käituvad, eksole. Praegu väita, et "nagunii järgmine res publica", no ma ei tea. Äkki ongi. Aga äkki ei ole? "

    noh ma pigem ennustan ja südames loodan, et se nii ei oleks, aga, kui vaadata, kui kiirelt ja millistel aegadel tekitatakse üks või teine erakond ja kuidas nende nö programmid pannakse kokku alles valimistele eelneva poole aastaga ei tekita see minus eriti usaldusväärsust. Ideepoolest on nende loosungid ju ka väga ilusad nagu kõikidel teistel ja paljud kindlasti kattuvad ka minu arusaamadega elust.

    Ma saan aru, et valimisvõitlus on võitlus ja teatud asju peab kaasa tegema , et areenile pääseda, aga näen ka seda, et seda areenilepääsemist praegu finantseeritakse ei tea kuidas ja ei tea mis väärtustest ja lisaks veel suht lahedalt ka riigieelarvest.

    27. veebruar 2007 - 16:30:29 · Otselink

  • Ühesõnaga nõustume kõik sellega, et rahva heaolu sõltub sellest, palju rahval pappi on? Reaalset pappi - ja oleks veel tore, kui see papp oleks ausalt higi ja verega teenitud! Aga seni, kuni riik oma raha sahker-mahkerit korda ei saa, ei toimu mitte midagi... või

    27. veebruar 2007 - 16:34:45 · Otselink

  • tajo 17 a

    kurvaks-kurvaks teeb see thread mind :D

    27. veebruar 2007 - 16:38:44 · Otselink

  • "kui see emotsiooni tekitaja sind otseselt ei puuduta, sinu rahakotti otseselt ei kergenda ja sinu elu otseselt ohtu ei sea, siis milleks kurvastada? Ma ei ütle, et olen rumal inimene, aga ma ei saa aru, miks peaks tegema lahendust vajava probleemi nähtusest, mis minu eluga seotud pole :) "

    jah , kui see surev joodik ei ole sinu vend ja järjekordne valitsusametniku lisatasu ei kärbi sinu palka, siis on ju kõik okei :D. Ma ei arva ka , et keegi siin rumal oleks see kõik tuleb inimloomusest, kui minu perset ei torgi, siis poohui kelle oma torgib.

    Sama asi on ka Eestiga, kus 101 inimest sügavad perset sealt kus nende arvates kõige rohkem sügeleb. Sageli sügeleb sealt poolelt kus rahakott taskus on või kellegi lähikondlase rahakotitaskupoolelt ja partei on hea moodus oma sügelusele tähelepanu võita, eriti veel, kui alguses natuke investeerida nagu äris ikka.

    27. veebruar 2007 - 16:44:45 · Otselink

  • "Ühesõnaga nõustume kõik sellega, et rahva heaolu sõltub sellest, palju rahval pappi on? Reaalset pappi - ja oleks veel tore, kui see papp oleks ausalt higi ja verega teenitud! Aga seni, kuni riik oma raha sahker-mahkerit korda ei saa, ei toimu mitte midagi... või "

    rahva heaolu minuarvates otseselt sellest ei sõltu, aga rahva rahulolematus sõltub paljuski sellest mida "väljavalitud" selle rahaga meie jaoks ära teevad. Toimub ju küll :) aga oluliselt väiksemas mahus, kui eeslane seda suudaks/tahaks.

    27. veebruar 2007 - 16:49:41 · Otselink

  • PeZ 17 a

    imo see on probleem et värdjad liiga kaua elavad. nahhui on vaja. vanuse ülempiiriks migni neli kümpi võiks panna.

    ja üle ühe lapse kui saad siis nagu koer visatakse koos kotiga jõkke.

    27. veebruar 2007 - 17:07:58 · Otselink

  • Olgu, olgu, vaalas :) Pean tunnistama, et kui sean end jotast vennaga inimese olukorda, siis on tõesti kurb! Samas saab ka siin öelda, et "...mul ei saa kunagi jotast venda olema..." vms. Enivei, ma kaon nüüd koju :) Kõik kes tahavad, minge kenasti valima ja kasutage oma pappi targasti, et majanduskriisi ajal oleks, millest elada :)

    27. veebruar 2007 - 17:09:05 · Otselink

  • Ardi H 17 a

    tegelt on positiivne see, et vähem on neid inimesi, kes veel 4a tagasi täielikku ükskõiksust üles näitasid.

    kui sa ei lähe valima, tähendab see seda, et sa oled selline veits tagasihoidlik tegelane, kes on nõus ükskõik kelle teise valikuga enda elu kohta. kõige vähem sitem tulemus oleks siis see, kui sinu tegelike vaadete või tõekspidamistega erakond ikkagi võidaks. täitsa võimalik (eriti kui pooldad seda paksu kutti :) .

    kõige sitem tulemus oleks see, kui sina, noor, tore ja terve eesti devastator, vaikimisi nõustud elus kibestunud pensionäride, kõike eestimaalist põlgavate muulaste ja korrupeerunud poliitikute valikuga.

    igaühel on vähemalt MINGID põhimõtted, kuidas tema ja tema keskkond tulevikus võiks areneda.. imo.

    ja tagajärjed.. kui sulle viltu läinud sotsiaalpoliitika või rahvusküsimuse valestilahendamise pärast 2011 mingi virumaa keelt mittepuhuv tüüp noa kõrri lööb - näiteks sellepärast, et mismõttes sa eestimaal eesti keelt räägid, või mismõttes sul on veebi tehes pappi kogunenud rohkem kui temal kunagi olema saab -, oleks ka veits nukker ju.

    27. veebruar 2007 - 20:22:02 · Otselink

  • "...vaikimisi nõustud elus kibestunud pensionäride, kõike eestimaalist põlgavate muulaste ja korrupeerunud poliitikute valikuga..."

    natuke valesti said aru - valikud ja eelistused ongi just see osa valimistest, mis mind külmaks jätavad. Ühest küljest sellepärast, et juba viimased 10 aastat pole mitte midagi Eestis kellegi tahteläbi toimunud. Krooni tulek, euroliit, maksude langemine jne jne... kõik liigub oma loomulikku rada. Teatud isikud riigi eesotsas on lihtsalt piisavalt nutikad, et näevad need paratamatud muutused ette ära ja ehitavad nende peale oma platvorme - nii jääbki rahvale aegajalt mulje täituvatest valimislubadustest. imo

    28. veebruar 2007 - 11:15:46 · Otselink

  • Devastrator Keskerakonna valis? :´(

    28. veebruar 2007 - 11:21:49 · Otselink

  • Mina käisin just valimas. Siitsamast, piksli kõrvalaknast. Valisin idealiste, mitte raha püksitoppijaid :)

    28. veebruar 2007 - 12:07:57 · Otselink

  • decemtione, ma ei vali kedagi :)

    28. veebruar 2007 - 13:00:10 · Otselink

  • mitte-valimine ongi ju Keskerakonna valimine, dumbass :P

    28. veebruar 2007 - 13:40:56 · Otselink

  • tonal† 17 a

    kommivabriku jõuk üksi selle pealt hääli korjabki, et lasnamägi sissetöötatud lüpsilehm -- vanaemad veetakse surivoodiga ka kasti juurde, et klann oma hääled saaks.
    vast kõik näinud nende reklaami, kuidas nad muidu seal majadest laksust voolu ära võtavad :)
    kui see kuskil 40%, kes eelmine kord valimata jättis kasvõi pooles ulatuses ükskõik keda teist valiks, siis nad kukuksid täiega.
    teine lootus on selle peal, et vene erakonnad nende valijaid ära tõmbavad.
    aga ootan pinevalt, millal keska uus reklaamiklipp välja tuleb, kus nad koos kankaani panevad.

    28. veebruar 2007 - 14:09:43 · Otselink

  • m703324 17 a

    Ma telekat ei vaata, lehti ei loe, isegi netist uudiseid mitte. Tänu sellele pole mind kellegi poolele meelitatud ega kellegi vastu häälestatud.

    Mind poliitika eriti ei koti, arvan et ükskõik kes võimul on kohustatud tegema mingeid asju mida tema positsioonilt eeldatakse ning samuti kasutaks oma huvides seda positsiooni ära. Asi on ainult rabelemises kes sellele positsioonile saab. Võetakse erinevaid hoiakuid ja lubadusi jne. Aga tulemus on sama. Kui peaksin valima siis arvatavasti annaksin hääle mõnele tuttavale. Aga ei pea. Ja ongi mul üks mure vähem kui teil.

    28. veebruar 2007 - 14:49:47 · Otselink

  • Madalast valimisaktiivsusest annab märku ka see, et siiamaani on vaid 25K inimest e-hääle andnud... kuidagi vähe? Järelikult, mr_yunioshi, on eesti keska fänne täis :-D Nagu ma ütlesin, eestlased ei tea junnigi poliitikast, valivad ainult neid, kes on paksud ja coolid :-D

    28. veebruar 2007 - 15:29:23 · Otselink

  • Eelmine aasta 10k e-hääletas. Pigem on probleemiks see, et paljudel ei ole ID-kaarti/ID-kaardilugejat/arvutit.

    28. veebruar 2007 - 16:57:42 · Otselink

  • wuzz 17 a

    ja paljud ei tahagi e-hääletada (nigunii jääb jälg kuhugi andmebaasi et kelle poolt hääletasid), panevad ülikonna selga ja lähevad jaoskonda anonüümselt hääletama (äkki keegi pakub raha ka).

    28. veebruar 2007 - 17:02:58 · Otselink

  • henk 17 a

    või viina ;)

    28. veebruar 2007 - 17:35:27 · Otselink

  • wuzz 17 a

    viina võtaks isegi :(

    28. veebruar 2007 - 17:48:58 · Otselink

  • Kait 17 a

    jätab ka külmaks...endal sissekirjutus kuskil võrumaal. et ilmselt saab hääle kohalik kolhoos.

    28. veebruar 2007 - 18:45:05 · Otselink

  • PeZ 17 a

    www.kepp.ee kuld

    28. veebruar 2007 - 20:05:36 · Otselink

  • magnus 17 a

    kusjuures ei jää sellist jälge maha, et kelle poolt hääletasid. käisin eelmise aastal vaatlejana õppimas seda e-valimiste asja.

    28. veebruar 2007 - 21:52:09 · Otselink

  • ei jää jälge kes valis, ei jää jälge keda valis ... õppind mehed, õppind riistad ...

    28. veebruar 2007 - 22:22:29 · Otselink

  • magnus 17 a

    parandame kohe teema alguses tehtud vea: 60k tulumaksuvaba raha ei luba mitte IRL vaid rahvaliit.
    niisama info mõttes...

    28. veebruar 2007 - 22:55:06 · Otselink

  • aga mida see raalselt meie, interneti inimeste jaoks tähendab ?

    28. veebruar 2007 - 23:45:38 · Otselink

  • .

    01. märts 2007 - 00:02:20 · Otselink

  • jass 17 a

    jälge ei jää kindlalt, see oleks põhiseadusega vastuolus. ja minu esialgsele küsimusele on teil põhiseaduslik õigus mitte vastata.

    01. märts 2007 - 14:06:44 · Otselink

  • iam 17 a

    "jälge ei jää kindlalt, see oleks põhiseadusega vastuolus."

    kuidas ei jää? kui sa mitu korda saad e-valida, siis eelmisi ei arvestata ju. et kui see pole sinu isikuga seotud, siis millest ta aru saab, et oled juba hääletanud? sama kehtib sellega, et kui lähed pühap valimas, siis sinu esmaspäevane e-hääl kaotab kehtivuse, ma ei tea kuidas seda tsekitakse, aga arvatavasti pannakse kõik õigel päeval valimas käinud inimesed andmebaasi ja kustutatakse nende e-hääled. eks heiki teab rohkem rääkida :D

    02. märts 2007 - 08:22:29 · Otselink

  • kaarel 17 a

    iam, vaata siit, kohe esilehelt. lühidalt - jälg jääb küll sellest, et kas sa oled hääletanud või mitte, aga häälte kokkulugemiseks võetakse hääletaja andmed (ehk siis "välimine ümbrik") sealt küljest ära

    02. märts 2007 - 09:27:32 · Otselink

  • magnus 17 a

    täpselt. süsteem toimib nagu traditsiooniliselgi hääletamisel. piltlikult rääkides on sinu hääl kahe ümbriku sees. välimisel on sinu nimi, seesmisele pole midagi peale kirjutatud ja sisaldab sinu anonüümset häält.

    02. märts 2007 - 13:39:59 · Otselink

  • iam 17 a

    eespool on öeldud "ei jää jälge kes valis" ja seejärel "jälge ei jää kindlalt", ja mina väidan et jääb jälg, loodetavasti jah mitte, see keda valisin, aga jälg kui niisugune jääb... ehk viimasel kolmel inimesel on õigus :D

    02. märts 2007 - 16:01:12 · Otselink

  • wuzz 17 a

    on 2 ümbrikut onju. 1 on et sa oled hääletanud, teine see kelle poolt sa oled hääletanud. nende vahel on ju ka seos et kui sa näiteks tahad paberil kordushääletust või oma häält muuta siis see teine ümbrik tühistatakse ära. seos on vajalik selleks et see teine ümbrik õieti ära kustutada. seletage kui ma eksin aga minu jaoks tundub see vägagi mitteanonüümne. olgugi et häälte lugemisel uuritakse ainult teist ümbrikut kuid seos on ikkagi olnud kuhgui salvestatud.

    02. märts 2007 - 16:41:23 · Otselink

  • 90'ndate lõpuski ei saanud enam anonüümsusest rääkida. 5 aasta pärast, kui passis sõrmejälg ja digipilt, veel vähem

    02. märts 2007 - 17:02:16 · Otselink

  • Oleks see väga suur probleem, kui keegi isegi saaks teada, keda sa valisid?

    02. märts 2007 - 17:03:52 · Otselink

  • oleks küll, kui mõni erakond saaks enda kätte andmed (näiteks andmebaasi), kes keda valis, oleks neil nende andmetega mõndagi peale hakata ( ega need siis viimased valimised pole ).

    02. märts 2007 - 17:11:09 · Otselink

  • wuzz 17 a

    just. asi pole minus kui konkreetses isikus vaid üldises plaanis ja põhimõttes.

    02. märts 2007 - 17:13:25 · Otselink

  • Teemat edasi arendades, Eesti on e-valimiste pilootprojekt, kui nii võib öelda. Oma alla miljoni valija juures ja 50k e-valija juures on andmemahud ikkagi väikesed ja kui midagi ka väga valesti läheks ... nuh mis seal ikka, maailma see ei kõigutaks, aga e-valimised näiteks USA's :) ? Proportsioonid on hoopis teised, rahad mis liiguvad on hoopis teised ja ka huvi süsteemi pahatahtlikult häkkida on hoopis suurem ...

    02. märts 2007 - 17:25:08 · Otselink

  • "seletage kui ma eksin aga minu jaoks tundub see vägagi mitteanonüümne. olgugi et häälte lugemisel uuritakse ainult teist ümbrikut kuid seos on ikkagi olnud kuhgui salvestatud. "

    Üksasi on loogiline süsteem ja teine asi on kuidas seda rakendatakse. Samamoodi nagu elektroonilise sedeli turvalisust peab ka pabersedeli turvalisust tagama.

    Põhjus miks kõik elektroonilise poole pärast jube leilis, et it on võõras maa ja selle turvalisusest teatakse väga vähe ja need kes teavad ei tee piisavalt selgitustööd.

    Samas IT süsteemi viga on mõistlikult tarbides võimalik lihtsamalt ära kasutada, kui viga füüsilises turvaahelas. Kui süsteemi piisavalt õõnestada on võimalik mõlemat pidi petta (iga kord seda ka üritatakse viina ja rahaga jne). Elektroonilised sedelid ei ole minuteada loetud ning on loogiliselt piiritletud kehtivate sertifikaatide arvuga, aga samas valijakaardid on vägagi täpselt loetud ja nende koguarv teada. Kui õnnestuks kasutada ära turvaauku ja võltsida suvaliste isikute allkirju elektrooniliselt, siis võib pettus jääda avastamata selle pärast, et teatud hulk paberil valijakaarte jääb kasutamata ja selles ulatuses ei saa kindlaks enam teha kas inimene kasutas oma hääle e-hääletusel või jättis lihtsalt valimata.

    Paberil hääli võltsida on juba raskem kuna kotti tõmbama või ära ostma peab tunduvalt rohkem inimesi ja võimalikult hajusates valimisjaoskondades, sest iga inimene tuvastatakse visuaalselt mingi onu või tädi poolt tema isikuttõendava dokumendi alusel. Topeltsedelid või reaalse isiku kohaleilmumine toob pettuse väga kergelt päevavalgele.

    Elektrooniline sedel selljuhul tühistatakse, aga alati on võimalus, et see inimene ei lähegi valima ja pettus jääb avastamata. Samas selline sertifitseeerimissüsteemi petmine on üsna ebareaalne ja vea avastamise juhul tulemused tühistatakse.

    02. märts 2007 - 17:32:17 · Otselink

  • v2rv† 17 a

    sellel sisemisel ümbrikul polnud isekleepuvat liimiriba ja selle pidi kinni lakkuma. Nii saab ju meie DNAd koguda! :P

    02. märts 2007 - 17:35:12 · Otselink

  • tfk 17 a

    Need kes ei vali - valivad tegelt suurerakondi (ehk siis Kesk ja Reform) kuna nemad võidavad sellest kõige rohkem nad on popid sest lollid võtavad ikka popi asja, mitte selle kelle vaatepilt on kõige lähedasem.
    Need kel on pohui ärgu virisegu ka ja hoidku oma suu elulõpuni kinni.
    Need kes arvavad, et Rohelised on uus "Res Publica" siis vb nad ongi seda, aga nad ei ole praktilselt ühtegi reklaami teinud ja võrrelda neid ülesupitajatega on lollus.
    Need kes arvavad, et rahastamise avalikustamine ei ole tähtis peaks mõtlema sellele kui palju maksumaksja kroone jääb võipolla riigil teenimata sest see on võimalik väga suur rahapesu kanal. Mõtle kedagi ei huvita miljonite kantimine.
    Need kes arvavad, et vahet ei ole keda valib siis sa ei saa seda ka kunagi teada, sest sa ei ole valinud..vb oleks teie hääled lugenud ja õigem erakond oleks/saaks võimule.
    Jne jne...minge valige vähemalt ei ole te oma võimalust käest lasknud. Sest noh kui inimesed muutuvad pohuistlikuks siis võiks ju suvaline erakond kunagi võimu haarata ja kogu kupatuse nt Venemaale maha müüa. Mõtle kui pisku raha oleks see mõnele Vene mahviale või õlioligarhile, et siinsetel valimistel haarata juhtohjad.

    02. märts 2007 - 17:41:47 · Otselink

  • tfk 17 a

    kle vaalaskala...mõnda tädikest valimiskomisjonis on märka odavam ära osta kui palgata mõni ilgelt kõva häkker(id) kes oleks seda nõus tegema. Häkkeritel on ka oma koodeks ja neid on väga vähe kes on suuteliselt nii keerulist asja tegema ilma, et nad vahele ei jääks. Ka serveritel on logi ja administraatorid kes seda protsessi jälgivad. Ma arvan, et e-hääletus on isegi turvalisem kuna inimkäsi on protsessis vähem ja neid on kergem kontrollida.

    02. märts 2007 - 17:46:32 · Otselink

  • "Häkkeritel on ka oma koodeks ja neid on väga vähe kes on suuteliselt nii keerulist asja tegema ilma, et nad vahele ei jääks"

    hahaha, ma ka just hackers2 vaatasin

    02. märts 2007 - 17:52:21 · Otselink

  • Kõige lihtsam mis juhtuks, kui e-valimine oleks tulipunktis maailma mastaabis oleks lihtsalt see, süssteem kokku lastaks ... näiteks USA e-valimiste puhul massiline rünnak.

    Aga muidu, tuli meelde üks hiljutine loto loosimine : )

    02. märts 2007 - 18:02:26 · Otselink

  • "Need kes ei vali - valivad tegelt suurerakondi ... "

    Ka kümendik neist, kes valivad, valivad tegelikult suurerakondi ( nii et nad ise ei taha või ei teagi), tegin paar päeva tagasi oma blogi listi, mis võiks olla viis põhjust mitte valida ja see oli põhjus nr. 1. Sai ka päris palju tagasisidet, valimis süsteem ise on meil juba üsna vildakas ( meil on suur-riigi mudel väikeriigis ).

    02. märts 2007 - 18:07:57 · Otselink