Kliendid põrgust - Kogemusega juhi nõu vajaka?

 • FB vana konto kustutasin ja siia enam ei saanud postitada. Kahjuks pidin FBsse uue konto looma kuna teema sõltub kellestki millegipärast.

  Usun, et paljudel vabakutselistel ja ettevõtetel on olnud nii öelda raskeid kleinte. Vanas foorumis tuli jutuks ka situatsioonidest kuidas tehakse lepinguta töö ning disainer jääb ilma töötasuta.

  Minu situatsioon on järgmine. Suure mahuga kujundus ja fotode retouch (mitu kuud kestnud projekt. Sajad pildid erinevatest tootevalikutest mitmekeelne planeering lisade tõlkimine jne.) peaaegu lõpusirgel ja leht kliendi serverisse ülesse laetud kuid mitte avalik. Oodates kliendi ettepanekul vastukaja ja viimast kohtumist kokkulepitud ajaks, et lõplikult kõik kinnitada ja viimane lihv anda ei tule seda pikka aega. Vahepeal sa aastaarv ühe numbrivõrra suuremaks ka. Mainin, et esimese osamakse sai töö eest tasustatud. Teades kliendi kiiret eluviisi, materjalide ja sisu pikaajalise hilinemist ja arvestades mittetähtajalise tööga oli kõik chill kuna tegemist oli peaaegu, et toetusprojektiga ettevõttele kes alustab oma suurejoomelist businessi.

  Üksöö tekkis idee üks väike muudatus lehel parendada kuid üritades siseneda sisuhaldusesse olid paroolid muudetud. FTPga sai asi üle kontrollitud kui ilmnes, et seda oli klient teadlikult teinud. E-kirja teel sain vastuseks, et koostöö ei sujunud ja arve tasun kunagi hiljem ning asja kallal nokitseb momendil juba teine ettevõte. ... wtf mul enam und ei tulnud. Paar sigaretti ahju ees külmetades käis igasugu mõtteid peast läbi. Kujutage ette speed of life asemel speed of website construction and so on..

  Küsimusele millisest ajast koostöö ei sujunud ja mis selle põhjustas ei ole ma siiamaani vastust saanud. Samamoodi ka teist osamakse tasu. Kuna tegemist oli peaaegu, et toetustööga siis on summad õnneks väikesed.

  Paludes siis minu kujundus enne mitte avalikustada kui töötasu on maksmata ja eiratakse mu soovi täiel rinnal. ...daa. Lisaks väiksele nukrutsemisele wc`s istudes ja ajalehte lugedes märkasin, et kasutatakse minu pildistatud retouchitud fotosi meediareklaamides ja lendlehtedel. Ise võite arvata mida ma nendega siis tegin.

  Mõte: Minu käes on võimalus pääseda kleindi serverisse ja sealt oma töö eemaldada kuid see vist on seadusevastane? Loogiline on, et vigadest saab õppida kuid kuidas nahhaalsusesse suhtuma peaks ei ole mina ravimit veel leidnud. Mõtlesin alguses, et läks siis läks nii, mis seal ikka. Teen uuesti ja paremini, elu läheb edasi jne. Kuid järjekordne meediareklaam minu fotodega on juba imelik ja täielikult eetika vastane. Selleks ka see väike jutuvada siin avalikuks aruteluks kui kellelgi peaks töö juures igav olema. Ehk om nõni mõte või kogemus teilgi kuidas selliseid probleeme hõlpsalt lahendada. Momedil ei hakka siin kleindi nime enne avalikult välja tooma kuna nädal tagasi lubati kordusarve põhjal töö eest tasustada. Kuid siin foorumis võiks olla küll selline põrguvärav kus eelistatakse ärieetikat ka loovtöötajate puhul. Muidu arvatakse, et loovtöötaja on isik, kes justnagu midagi ei tee, aga tegelikult ainult mõtleb.
  Kena Reedet !

  11. veebruar 2011 - 14:55:51 · Otselink

  1

  • Vigadeparandus> ...enne mitte avalikustada kui töötasu on maksmata ja...

  Loe kõiki

 • wuzz 11 a

  leping on sul v? tegelt vist isegi kui ei ole võid sa anda asja kohtusse autorikaitsetasude maksmata jätmise tõttu.

  11. veebruar 2011 - 15:03:40 · Otselink

  3

  • kui sul on ligipääs ning materjalid kuuluvad sulle siis miks ei peaks ?

  • just!

  Loe kõiki

 • Euroopas on hästi popp selline lahendus, kus logid kliendi FTP-sse, võtad oma tööd kaasa ja jätad neile vaid teate, et "Töö on netist eemaldatud, kuna klient hiilib arve tasumisest kõrvale." Väga lihtne ja legaalne, kuna autorikaitse seaduse järgi kuulub igasugune töö selle autorile, kuni pole toimunud arveldust. Selleks ei pea isegi lepingut olema, suuline ja emaili vahendusel sõlmitud kokkulepped kehtivad Eestis samamoodi, nagu digiallkirjaga paber. Ise olen kolm sarnast keissi juristi abiga võitnud ja kui hea jurist on, saad veel kolmekordselt kahju hüvitatud :)

  11. veebruar 2011 - 15:12:57 · Otselink

  1

  • Korra kasutasin isegi scripti, mis kõik failid kliendi serverist remotely kustutas, kui arve tasumise tähtaeg 6 kuud ületas.

  Loe kõiki

 • Ooker 11 a

  Ole siis ettevaatlik, et sa ainult enda asju kustutad. Muidu kui ma oleks selle teise/uue firma mees, kes parasjagu kliendile asju teeb, ajaks rämedalt närvi küll kui mingi tüüp kliendi serveris mu falidega laamendaks :)

  11. veebruar 2011 - 15:41:18 · Otselink

 • Allar 11 a

  ma saan aru, et kui see teine osamakse tasutakse, siis on kõik okei ja sina rahul, klient rahul?
  asi on praegu ühes tasumata arves - seega ei ole mõtet radikaalseid meetmeid tarvitama hakata. pead lihtsalt kliendile meelde tuletama, et ta kasutab sinu tehtud töid ja sa ootad selle eest tasu.

  aga kui ta ei maksa, siis on sul õigust pöörduda kohtusse, sest sinu tööde kasutamine on reaalselt tõendamist leidnud nö. süüdistusmaterjal on ajalehereklaamina olemas.

  ftp'st kustutamine ilmselt ei aita, kuna failid on juba kuskil mujal ka kindlasti olemas sh. trükifrimades, kes reklaame printisid jne, seega mõttetu lüke...

  11. veebruar 2011 - 16:58:15 · Otselink