Freelancer- olla või mitte olla?

  • Frey 13 a

    Tere kaaskodanikud ja mõttekaaslased!
    Mõtlesin võtta teemaks freelanceriks olemise plussid ja miinused Eestis. Kui paljud teist on freelancerid ja miks otsustasite selle kasuks? Pixlis on erinevate postituste vahele kirjutatud nii mõnigi arvamus, kuid misnuarust puudub ühte ülevaade asjast. Olles ise tegutsenud mõlemal rindel ütleks alustuseks omaltpoolt.

    + vabadus otsustada ise, hea võimalus teenida näiteks kooli kõrvalt
    - suuremaid projekte teilt enamasti ei tellita

    10. juuli 2010 - 20:21:33 · Otselink

  • YxPriit 13 a

    miinuse kohta küsiks, et miks sa nii arvad? Mis summast algab sinu jaoks suurem projekt ning mis on selle projekti puhul siis planeeritud kestvus?

    Ma võin väita, et ka freelancer'ielt tellitakse suuremaid projekte. Maksumusega, mille puhul on tasu ikka kenasti üle eesti keskmise palga kuus.

    10. juuli 2010 - 20:37:42 · Otselink

  • Frey 13 a

    see miinus sai veits puusse pandud.. vastavate teadmiste ja oskuste juures on võimalus saada väga häid pakkumisi. Mõtlesin selle all pigem seda, et suurfirmad ei riski eriti freelancerit tellides, pigem ostustatakse agentuuri kasuks, kus vähemalt 5 töötajat. Võtame siinkohal näiteks kasvõi riigihanked

    10. juuli 2010 - 20:47:36 · Otselink

  • matude 13 a

    Enesemüümisega peab ropult vaeva nägema, siis saab hakkama. Firmas töötades oleks selles osas lihtsam, visatakse vaid projekte ette.

    Freelanceri töö on (vähemalt mu ajuvabas graafikus) ikkagi 24/7, pidevalt peab valmis olema tööjuttu ajama ning tihti on pea täis mõtteid käimas oleva projekti kohta. Firmas tööl olles saaks nädalavahetusel vist täiesti sujuvalt end välja lülitada kõigest tööga seotust ja esmaspäeval kerge apaatsusega taas alustada. Selles mõttes on vabadusest huvitav rääkida. jah, freelancer saab valida ise hetke millal oma projektide kallal töötab, ent teisalt peab ta koguaeg mingil määral "tööl" olema.

    Kui mõne suurema projekti otsa satub, siis teenib ka rohkem kui muidu agentuuris võimalik oleks, vist, oleneb kui hästi end müüa osatakse muidugi. Kuid üldiselt ei kao raha sekretäride, koristajate, üüripindade, projektijuhtide, omanike ja igast muude lülide vahele ära ning see on hea tunne.

    11. juuli 2010 - 00:25:09 · Otselink

  • wuzz 13 a

    kuna suuremad projektid on tiimitöö siis ei ole väga reaalne et mingi mees metsas kusagil suuri asju ära teeb. mina pean keskmiseks projektiks tegevust mis nõuab UX kujundajalt vähemalt 100 töötundi, suureks projektiks vähemalt 200 töötundi. oma praktika juures ma ei näe küll võimalust et sellises mahus asju annaks freelancerina teha, vähemalt mitte selle klassikalises vormis. töö peab toimuma fix kohas, fix ajal koos teiste tegelastega.

    kui jutt on suva veebide küljendamisest siis on jälle ebaratsionaalne teha seda kusagil kinnisel pinnal stressirohkes keskkonnas.

    11. juuli 2010 - 00:35:28 · Otselink

  • Allar 13 a

    raha pärast keegi vist freelanceriks ei hakka. korra võid teenida 30k kuus, aga samas võid järgmised 6 kuud ainult näppu imeda. mingis firmas-kollektiivis töötades on töö stabiilsemalt tagatud.

    freelancemisel on vist kaks peamist põhjust - esiteks vabadus, teed mida tahad ja millal tahad. teiseks haltuura võimalus. sa võid olla freelancer ka mingi x töö kõrvalt.

    11. juuli 2010 - 00:53:07 · Otselink

  • morris 13 a

    Kõik taandub tegelikult sellele, kui palju ettevõtjalikkust inimeses endas on. Juhul, kui arvad, et on piisavalt, siis hakka aga julgesti iseeneda tööandjaks. Kui aga leiad end lugemast ja kaalumast erinevaid plusse ja miinuseid liiga palju, siis tõenäoliselt pole see sinu jaoks.
    Kui hakkad freelanceriks, siis on ehk kasulikum registreerida firma, mis Eesti vabariigis on suhtelisel kiire ja odav lõbu. Läbi selle on lihtsam suuremate projektide jaoks inimesi juurde palgata/kaasata. Aga kõige pealt on muidugi vaja selleni jõuda. Kui ükskord jõuad, küll need fix kohas, fix ajal orgiad ka paika loksuvad.
    Freelanceriks pigem hakatakse ikkagi mingist sisemisest tungist.
    Igaljuhul peab olema määramatus koguses julgust, eneseusku ja sisemine tunne, et see just ongi õige asi, mida teha.

    11. juuli 2010 - 02:42:50 · Otselink

  • See on huvitav teema.
    Senikirjutatut lugedes tekib paratamatult mõte, et parim lahendus oleks midagi palgatöö ja frelaance'i vahepealset. Sest kõik ihkavad suuremat vabadust reaalse loovtöö juures ja vihkavad 9-5 kontorisistumist. Samas kardavad firmategemisega kaasnevat paberimajandust, projektijuhtimist, enesemüüki, sissetulekute ebastabiilsust jne.

    Seega oleks minu meelest turgu ettevõtte jaoks, mis koondaks häid freelancer'eid. Ettevõte tegeleks vaid müügiga ja projektijuhtimisega, kogu meeskond oleks aga laiali. Ohud on ka muidugi selgelt olemas: suuremad tööd on meeskonnatööd, ja kuidagi peaks see meeskond ka suhtlema. Samas meil on täna Skype konverentsid tasuta käes, kas sellest ei piisa?

    See on ju teadulikult kindlaks tehtud, et loovtöö puhul ei ole peamotivaator ühest hetkest (kui kõht on täi, maksud makstud ja õlu külmikus) mitte raha, vaid just vabadus, eneseteostus, uued väljakutsed jne.

    Kuna selles vallas on kogemust vähem, siis ei ole võibolla ettevõtjates piisavalt julgust ja pealehakkamist seda proovida. See on kindlasti keerulisem, kui kontoriruumid rentida. Kuid võibolla on see ka kasumlikum?

    11. juuli 2010 - 07:26:40 · Otselink

  • morca† 13 a

    (omast kogemusest rääkides) freeläncimine põhitöö kõrvalt on ok, kuigi jah, vaba ajaga kipub siis kitsas käes olema, sest õhtused tunnid peale tööd ja ka nädalavahetustel kuluvad oma projektide realiseerimisele (elu tihtipeale siis ainult kahjuks töö tegemine ongi). praegu on muidugi elu natuke vaiksem kui buumi ajal ja ega seda aastat 2007-2008 väga tagasi ei tahakski, sest siis lihtsalt tapsid end tööga sõna otseses mõttes ära. ja noh, seda vaba rutsi, mis toona ohtralt tekkis, lendas päris palju börsile, mis lõpuks sealgi suures osas otsad andis. seega lõputu ja mõttetu ring, eriti veel kui oled investeerimisteemadel suht ruuki :D aga investeerimine on siiski vahva ja hea, et tol ajal sellise pisiku endale sisse sain :)

    11. juuli 2010 - 10:31:02 · Otselink

  • "Seega oleks minu meelest turgu ettevõtte jaoks, mis koondaks häid freelancereid. Ettevõte tegeleks vaid müügiga ja projektijuhtimisega, kogu meeskond oleks aga laiali."

    enamus eesti väiksemad firmasid ongi sellised kus mingi seltskond müüb elueest ja teine seltskond üritab nendele endile midagi müüa

    "Ohud on ka muidugi selgelt olemas: suuremad tööd on meeskonnatööd, ja kuidagi peaks see meeskond ka suhtlema. Samas meil on täna Skype konverentsid tasuta käes, kas sellest ei piisa?"

    Ei piisa eriti, kui tahta kiiret ja kvaliteetset, siis peaks ikkagi olema fix place ja fix tiim ja fixilt jagatud ülesanded.

    Ma olen ise pea 10 aastat freelancerina töötanud ja võin teile öelda, et organiseeritus on ka selle töö puhul väga oluline. Nii , et ka freelancerina peaks olema fix place, fix kliendid ja fix tööprotsess. Freelancimist soovitan samas kõigile proovimiseks peale suuremas tiimis töötamist (õpetab organiseeritust) ja varasemas elueas, et oleks aega ümber otsustada. Mida vanemaks saad seda rohkem surub sind nurka rahavoogude stabiilsus, sest ebakindlusele kindlust ei ehita.

    12. juuli 2010 - 09:32:51 · Otselink

  • Mihkel 13 a

    ma pole kunagi aru saanud sellest, kuidas ainult firma = rahavoogude stabiilsus.

    12. juuli 2010 - 11:51:05 · Otselink

  • morca† 13 a

    vaja on teha sellist tööd, kus tulevikus ei pea enam ise tööd tegema vaid saad mõnusalt aega palmisaarel surnuks lüüa ja tegeleda muude huvitavate hobidega :) palgatöölisena töötades pead terve elu kellegi teise heaks tööd tegema ja palmisaare all pidevast puhkamisest võid ainult unistada (juhul kui oma praeguse tööga hullu rutsi kokku ei aja (ehk ei jõua oma teenitud tulu ära kulutada)). freelancerina üksi töötades on täpselt samad probleemid, eriti veel kui disaini teed, sest sedasi pead ka põhimõtteliselt terve elu tööd rügama, et leib laual oleks. vaja on tegeleda selliste asjadega, mis tulevikus sulle ise kasumit toodavad ilma, et peaksid kogu aeg asjadel pidevalt silma peal hoidma, ise midagi tegema vms. aga mis see tegevus täpsemalt olema peaks, see jääb kõigi endi välja nuputada :)

    12. juuli 2010 - 11:57:15 · Otselink

  • tajo 13 a

    ... või teed sellist tööd, mis sulle tõsiselt meeldib ja mis pakub arenemisvõimalust ja väljakutseid. ja vahepeal käid palmisaarel puhkamas ja akusid laadimas.

    kui töö tundub sulle algusest peale "kellegi heaks rügamine" või igavene mõttetu vaesus, siis tasub võimalusel ametit vahetada :)

    12. juuli 2010 - 12:22:38 · Otselink

  • morca† 13 a

    disaini tegemine ja sellest elatumine siiski töö nagu iga teine töö. põhimõtteliselt iga päev üks ja seesama - hommiku hakkad tööga peale ja õhtul (halvemal juhul hilisööl) lõpetad, et siis järgmisel päeval täpselt sama teha (selle all pean silmas tööd ennast mitte erinevaid projekte).

    ma pidasin "puhkuse" all eelkõige silmas seda, et ei pea enam tööd kui sellist tegema, et sellest elatuda. disaini võid siis teha lihtsalt hobi korras ja teistele head meelt tehes, kusjuures sellelt teenimine ei peaks olema enam mingi eesmärk. ma ise pigem aga tegeleks parema meelega füüsiliste tegevustega nagu näiteks lohesurf, tuuletunnelis lendamine, langevarjuhüpped jms ekstreemsemad asjad. kahjuks aga pole hetkel nii rikas, et sellist luksust endale järjepidevalt lubada saaksin.

    12. juuli 2010 - 12:57:24 · Otselink

  • Luix 13 a

    olen ka alates novembrist 2009 üksi teinud firmat. peab ütlema, et see pole kerge. kõik suuremad tööd on tulnud tänu õllepurgikonkursi võidule ja tutvustele. arvutigraafikale lisaks proovin hetkel õnne ka t-särkide tegemise ja müümisega, mis ka tegelt eriti kasumlik pole, aga reklaami mõttes hea. aga hea meel et julgesin proovida. kindlust andis ka see, et tattootamise näol on alati kindel sissetulekuallikas olemas.

    ega palgatööle ka enam tagasi ei kipu. ntx praegu head ilmad väljas, puhka palju tahad:)

    12. juuli 2010 - 13:13:27 · Otselink

  • "ma pole kunagi aru saanud sellest, kuidas ainult firma = rahavoogude stabiilsus. "

    firma != rahavoogude stabiilsus.

    Samas töö organiseeritus, kliendisuhete hoidmine ja vastutuse jagamine tiimis lubab saavutada suuremat rahavoogude stabiilsust, vähemat närvikulu ja kui hästi läheb, siis saate isegi puhkusele minna ilma et ei peaks pärast hakkama uusi kliente otsima.

    Kui sa suudad freelancerina seda kõike enda jaoks tekitada, siis on hästi läinud ja kui sa suudad sarnased inimesed tiimiks koondada, siis läheb ilmselt veel paremini.

    ja selline asi nagu "ainult palmisaarel lesimine" ei käi vist ühegi eduka inimese päevakavaga eriti kokku. Kindlasti on palmisaart rohkem, lesimist vast samapalju kui tavalisel inimesel.

    12. juuli 2010 - 13:15:41 · Otselink

  • paries 13 a

    Siin päris huvitavad tekstid. Võib-olla pakub huvi.

    12. juuli 2010 - 15:48:34 · Otselink