Domeeni kasutusõigus

 • Sven 13 a

  Minu OÜ valduses on domeen jazz.ee. Nüüd on selle domeeni vastu
  hakanud huvi tundma Expresspesulad OÜ, kes opereerib Jazz Pesulate ketti.

  Kas keegi teab, kas ja mis juhul on neil õigus seda domeeni endale nõuda?

  30. jaanuar 2008 - 12:05:55 · Otselink

 • kaups 13 a

  miks sa seda üldse endale hoiad kui ei kasuta?

  30. jaanuar 2008 - 12:20:37 · Otselink

 • Sven 13 a

  pole jõudnud veel tegeleda, plaanid on täitsa olemas.

  30. jaanuar 2008 - 12:45:01 · Otselink

 • puutusin teemaga hiljuti kokku, lõplikku selgust ei saanudki.

  aga nii palju kui aru sain, siis idee poolest peaks olema nii, et kui sina registreerisid jazz.ee enda nimele PÄRAST seda kui Expresspesulad OÜ endale kaubamärgina JAZZ on registreerinud (või isegi registreerimise taotluse sisse andnud), siis on neil teatav õigus domeeninime endale taotleda.

  Aastate jooksul on palju muutunud, sh äriõiguses jm seonduvas:

  http://www.epl.ee/?artikkel=211370
  Artikkel 2002 aastast, millest jääb mulje, et registreeritud kaubamärk ei õigusta nõudmist samanimelisele domeeninimele.

  http://ap3.ee/Default2.aspx?PaperArticle=1&code=2901/rubr_artiklid_290107
  2005 aasta artiklist võib välja lugeda juba palju suuremat toetust kaubamärki omavale isikule domeeninime ülevõtmisel

  http://www.arileht.ee/artikkel/353550
  2006. aasta atiklis on viidatud ka kaubamärgiteemalisele kohtulahendile, mis hõlmas ka domeeninime.

  http://www.aktiva.ee/10927/Kaubamargi_kaitse.html?Session=b654bc532daf386a037934486d302211
  2007. aasta kevadel viimati kohendatud tekstist aga võib lugeda juba järgmise lause: 'Seevastu varasemast domeeninimest ei teki mingeid õigusi kaubamärgile, välja arvatud juhul, kui domeeninimi on kasutamise tulemusena muutunud üldtuntud kaubamärgiks.'

  Veel üks artikkel, kuupäevata http://www.dll.ee/artiklid/distnts.php3

  2007, porche.ee case http://www.tarbija24.ee/070907/esileht/majandus/280815.php

  Ja lõpuks - kõik saavad ju ise teha goolges ntx päringu http://www.google.se/search?hl=sv&q=domeeninimi+kaubam%C3%A4rk+%C3%B5igus

  Edu (õigustatud poolele) domeeninime kaitsmisel! :)

  ps Tegelikult on nii mõnedki firmad olnud nõus mingi (suhteliselt pisikese) summa domeeninime endale saamise eest ju maksma - endisele omanikule parem kui üldse mitte midagi, vist...? Ja noh, kui ilusti avameelselt ja sõbralikult küsida... ülbamata...

  30. jaanuar 2008 - 13:51:08 · Otselink

 • Sven 13 a

  Aitäh sisutiheda vastuse eest.
  Porsche puhul on muidugi see asi, et tegu on levinud ja üldtuntud kaubamärgiga. Jazz'i puhul peaks aga tegemist olema üldkasutatava sõnaga, mis ei mana inimestele silmade ette pruunist puidust pesumaju. Igatahes pigem loovutaksin selle nime Jazzkaarele kui autopesulale.

  30. jaanuar 2008 - 14:13:10 · Otselink

 • holic† 13 a

  sõna jazz, kui üldlevinud mõiste või tähendus ei saa Eestis kaitsta kaubamärgina eraldiseisvalt, seega on juriidiliselt neil õigus www.jazzpesulad.ee vms domeenile. sõltub sinu heatahtlikkusest ja koostöövalmidusest. Kui tegemist oleks Jazz OÜ, MTÜ vms-ga, siis oleks neil isegi teatav juriidiline õigus.

  endal näide tuua nt. Autoklaas AS versus autoklaasid.ee domeen. Esimene ei saa teist juriidiliselt keelata.

  30. jaanuar 2008 - 14:46:20 · Otselink

 • Juriidiliselt on neil õigus suvalisele vabale domeeninimele, 1 domeeninimi per juriidiline kärss. Samuti on Eenetil sinu registreering tühistada, kui nimeserverid ei vasta või domeeni pole kasutatud mingi aja jooksul.

  jazzi kiirkäsipesula kaubamärk

  ja EEneti praegused domeenireeglid ütlevad meile:

  "§9.2 Domeeninime registreerimine on ainult välistamaks võimalust, et keegi registreeriks identse nime ajal, mil registreerimine on jõus. Domeeni registreerimine ei anna ega tähenda mingeid uusi õigusi nimele, mida taotleja ei omanud enne domeeninime registreerimist. Domeeninime valdamine ei oma kaubamärgi staatust. Registreerimine ei piira teiste õigusi nimele, mida kasutatakse domeeninimena. "

  ja seda, et nimest võid ilma jääda :

  "
  §9.10 Registreerimise tühistamine, st domeeninime vabastamine uueks registreerimiseks toimub järgmistel tingimustel:
  * Domeeni valdaja esitab vastava taotluse domeenist loobumiseks.
  * Domeenid registreeritakse ning delegeeritakse eeldusel, et neid kasutatakse. Taotleja peab arvestama, et registreerija võib tühistada registreerimise, kui domeen on olnud 90 või rohkem päeva olnud kasutamata. Kasutamata all mõistame, et domeen ei ole tehniliselt kasutatav - ilma korrektsete kirjeteta ning ilma pädevalt vastavate nimeserveriteta.
  * Registreerimine võidakse tühistada või kustutada, kui piisavalt pika aja jooksul ei ole võimalik kätte saada domeeni administratiivset kontaktisikut. Domeeni valdaja vastutab kontaktandmete uuendamise eest registreerija peetavas andmebaasis.
  * Registreerimine tühistatakse, kui organisatsioon, kes valdab domeeni, on lõpetanud oma eksisteerimise.
  * Registreerimine võidakse tühistada või kustutada, kui registreerimine tehti taotleja või kolmanda osapoole, kes edastas taotluse taotleja nimel, poolt antud ebakorrektse või vale informatsiooni põhjal. Nime hoidjale antakse 14 päeva aega seda kommenteerida, enne kui registreerimine eemaldatakse.
  * Registreerimine võidakse tühistada kohtu otsuse alusel. "

  Kui sul ei ole soovi seda nime üle anda, siis sa ei pea seda tegema. Kui nad tahavad, siis võivad ju §9.10 mõnda punkti üritada tõestada või saavutada kuidagi kohtuotsus mis sunniks seda nime üle andma või registreerimisotsust tühistama. Sa võid pappi neilt küsida, kui sul soov sellest nimest vabaneda, aga muidu neile ei kuulu üheski klassis otseselt kaubamärki JAZZ ja neil ei ole põhiliselt mitte millelegi oma nõuetes toetuda, kui lihtsalt soovile seda endale saada. Hinnas võib ju alati kokkuleppele jõuda ja küsija suupihta ei lööda.

  30. jaanuar 2008 - 15:36:42 · Otselink

 • Sven 13 a

  Selgituse mõttes veel nii palju, et nõude esitas Jazz Pesulad OÜ mille kaubamärk on praegu registreerimisel. Neil ei paista ka kodulehte veel olevat. jazzpesulad.ee on registreeritud firmale OÜ Express Pesulad. Ehk siis on tegu kahe eraldi ettevõttega.

  Kuna plaan on nimetatud domeeni sihipäraselt arendama hakata, siis ei ole ka otsest huvi seda niisama ära kinkida.

  Ja tänud vaalas.

  30. jaanuar 2008 - 16:13:34 · Otselink