palganumbrid avalikuks

  • Kriv 8 a

    Umbes aasta tagasi oli siin päris aktiivne teema "Töökuulutuste palganumbrid avalikuks". Samal lainel on ka oluline teema "räägime enda palgast vabamalt" ja on pistmist pigem kolleegide ja üldse inimeste omavahelisel suhtlemisel. Seda on siis tarvis infosulu eemaldamiseks. Tean igast lugusid, kus progemise firma võtab kalli projekti vastu, maksab koolist tulnud progejalt miinimumi ja boss istub cashi otsas.

    Noh ma ise seda juba teen (ühes lepingus oli kirjas et ma lausa ei tohi sellest rääkida, siis ei rääkinud), aga paistab, et maailmas ka asjad paranevad. Nimelt on üks uus äge saade nimega Adam Ruins Everything ja kuigi USA keskne, siis räägib ka meie kultuurist: https://youtu.be/7xH7eGFuSYI

    Vaatake ka täispikka episoodi - hea sari.

    19. november 2015 - 10:16:55 · Otselink

    10

    • jah, just. tööandja ei tohi noway. töötaja võib, kui klauslit pole.

    • vaata seda "Selgitused töölepingu seaduse juurde" linki, siis saad aru millest ma räägin. See salastatuse klausel peab alati olema põhjendatud ja vaidluste korral peab tööandja tõestama kahju.

    Loe kõiki

  • Huvitav teema eksole. Päris nii lihtne siiski ei ole, et tööandja saab survestada inimest millele iganes alla kirjutama. Kõik lepingud peavad ikkagi olema kooskõlas ka teiste kehtivate seadustega. Küsimus on selles, kas töötasu on ärisaladus või mitte (reeglina töötasu ärisaladuseks ei loeta). Teine aspekt on see, et kui töölepingus on konfidentsiaalsus klausel, siis see peab olema tööandja poolt põhjendatud. Kui mitte, siis on see riive põhiseadusest tulenevale sõnavabadusele.

    Aga ega ma ei tea ühtegi kohtulahendit Eestis antud teemal, seega kui keegi oskab sisukamalt kommenteerida oleks päris põnev.

    20. november 2015 - 13:10:22 · Otselink

  • tajo 8 a

    ega tööandja ei survestagi. lepingud sõlmitakse ikkagi vastastikkusel kokkuleppel. ja mis konkreetselt konfidentsiaalsusklausli alla käib ongi kahe täiskasvanud inimese omavaheline kokkulepe. teiste seadustega tuleb muidugi kooskõlas olla (nt. ei saa politsei eest konfidentsiaalsusklausliga raamatupidamispettust varjata) aga palganumbri avalikustamine pole kindlasti inimese oõhiõigus :)

    20. november 2015 - 14:33:44 · Otselink

    1

    • Tööleping sõlmitakse ikkagi juriidilise isiku ja füüsilise isiku vahel ja reeglid on suht täpselt TL seaduse ja muude seadustega reguleeritud.

    Loe kõiki

  • Oleneb, siin tekib ka absurdseid olukordi. Lihtne näide kui soovitakse koos tuludeklarit esitada, aga sissetulekut tegelikult ei tohiks oma kaasale avalikustada, sest sellega rikuksid töölepingut. Muidugi elukaaslase eest enda sissetuleku varjamise kohustus juba iseenesest oleks natuke kummaline ... Ühesõnaga kordan veel enda arvamust, et see asi ei ole nii must ja valge ja kahjuks hetkel tõepoolest üheselt seadusega reguleerimata.

    Selgitused
    töölepingu seaduse juurde.
    Lehel 57 on siis selgitus, kus muuhulgas on kirjas: "samuti ei saa üldjuhul olla põhjendatud ärisaladuse hoidmise kohustuse kehtestamine töötajaga seotud teabele, näiteks töötaja hariduse andmetele, samuti töötaja töötasu andmetele."

    20. november 2015 - 14:57:13 · Otselink

  • andris 8 a

    Sellest teemast on aja jooksul üsna palju juttu olnud ja üldiselt leitakse, et selline konfidentsiaalsuse punkt töölepingus ei ole töötaja jaoks siduv http://m.arileht.delfi.ee/article.php?id=68659543

    Sarnaseid segadust tekitavaid punkte on veel, näiteks konkurentsikeeluga seonduv, kus lepingus kirjas olev (osa palga arvestamine konkurentsikeelu hüvitisena) ei ole tegelikult töötaja jaoks siduv (konkurentsikeelu hüvitist tuleb maksta peale töölepingu lõppu konkurentsipiirangu ajal, mitte töölepingu ajal niiöelda ettemaksuna).

    21. november 2015 - 20:47:40 · Otselink

  • PeZ 8 a

    Mul oli kunagi lõbus juhus küs üks tööandja, päris nime ehk ei avalda, nimetame teda näiteks William Parvetiks, tahtis et ma kirjutaks alal lepinugle, kus ei oleks tohtinud kuskil disainerina töötada 5 aastat pärast lahkumist, vastasel juhul oleks trahv olnud 1 000 000 krooni :) Seal oli veel igasugu lõbusaid punkte, aga nagu arvata võib, ei kirjutanud alla, olgugi, et seaduse ees tühised sellised absurdsused.

    Aga kuskilt jäi meelde, et Soomes olla avalik kõigi maksuinfo, millest saab tuletaa ka palganumbri. Et noh, kui avalik, siis juba kõigil.

    23. november 2015 - 09:56:17 · Otselink

    3

    • Ühest äärmusest teise :) Hetkel on pigem küsimus selles, kas inimesel endal on õigus enda teenitud tulust rääkida, isegi kui see tööandjale ei meeldi.

    • Höhö "William Parvet" : )

    Loe kõiki